Hi! Here is Our Latest News

Oprogramowanie dedykowane

Systemy dedykowane – wszystko co chciałbyś o nich wiedzieć

Informatyczne systemy dedykowane są coraz powszechniej wykorzystywane w prawie wszystkich obszarach działalności przedsiębiorstw. Bardzo często są zintegrowane z innymi, tworząc zaawansowany ekosystem umożliwiający sprawne funkcjonowanie firm.
Dobrze zaprojektowany system dedykowany jest w pełni skalowalny a jego zastosowanie pozwala obniżyć koszty przedsiębiorstwa, usprawnić lub zautomatyzować procesy, podnieść efektywność kluczowych działań.
Przykładem takiego systemu może być nasz dedykowany system do zarządzania flotą w czasie rzeczywistym.
Ze względu na zaawansowane funkcjonalności, dwa rodzaje dedykowanych aplikacji mobilnych (dla klienta i dla kuriera) jego stworzenie było dość kosztowne – jednak pozwoliło zupełnie wykluczyć pracę dyspozytora co sprawiło, że koszt wdrożenia oprogramowania dedykowanego, zwrócił się bardzo szybko. System wniósł dodatkowe wartości dodane takie jak: większe zadowolenie klientów, oszczędności związane z utrzymaniem floty i wydatkami na paliwo, obniżenie kosztów doręczeń dzięki temu, że klient mógł w czasie rzeczywistym śledzić swoją paczkę i komunikować się z kurierem, co zredukowało sytuację w której kurierzy nie zastawali klientów w domu. System dedykowany wprowadził w przedsiębiorstwie zupełnie nową jakość a ta szybko została doceniona przez klientów firmy.

Zalety systemów dedykowanych

 • dopasowanie do specyficznych potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa czy branży
 • dostosowanie do procesów które faktycznie zachodzą w danym przedsiębiorstwie
 • dostosowanie do flow działania przedsiębiorstwa
 • możliwość integracji z innymi systemami i aplikacjami
 • intuicyjny interfejs użytkownika, dostosowany do wymogów realnych odbiorców systemu
 • wpływ na ostateczny kształt systemu
 • skalowalność i możliwość modyfikacji
 • brak opłat i kosztów abonamentowych
 • nie zachodzi sytuacja w której to przedsiębiorstwo musi się dostosować do stosowania rozwiązania informatycznego ponieważ to rozwiązanie jest dopasowane do potrzeb przedsiębiorstwa.

Wady systemów dedykowanych

• wysoki koszt który trzeba ponieść na początku
• stworzenie systemu dedykowanego wymaga dogłębnego zrozumienia przez projektanta systemów procesów zachodzących w przedsiębiorstwie, Oznacza to konieczność konsultacji i aktywnego uczestnictwa w tworzeniu rozwiązania.
• Brak gotowych modyfikacji i rozwiązań – każda modyfikacja w systemie wymaga zlecenia jej firmie programistycznej
• Proces tworzenia jest czasochłonny

Na co zwrócić uwagę wybierając software house do stworzenia systemu dedykowanego?

Decydując się na zlecenie stworzenia systemu dedykowanego należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

 • Sposób wytwarzania oprogramowania dedykowanego
 • Prawa autorskie / licencje i pola eksploatacji
 • Dokumentację
 • Gwarancję i support techniczny po wdrożeniu systemu
 • Doświadczenie software house w danej branży
 • Czas realizacji zlecenia

Tworzenie oprogramowania dedykowanego

W przypadku tworzenia systemów dedykowanych warto wybrać software house pracujący w metodyce programowania zwinnego – Agile. Zaletą tego podejścia jest duża elastyczność i możliwość wprowadzania zmian w trakcie procesu wytwarzania oprogramowania dedykowanego. Dzięki temu, programowanie zwinne umożliwia bardzo precyzyjne dostosowanie funkcjonalności końcowych do potrzeb i oczekiwań klienta.

Kolejną ważną kwestią jest sposób przekazania praw autorskich, licencja oraz określenie pól eksploatacji oprogramowania dedykowanego. Te zapisy w umowie z software house w przyszłości zadecydują czy będziemy mogli zlecić rozwijanie naszego dedykowanego oprogramowania innej firmie i czy w ogóle będziemy mogli dokonać zmian w kodzie.

Dokumentacja systemów dedykowanych

Kiedy wspominamy o rozwijaniu oprogramowania dedykowanego, nie można zapomnieć o dokumentacji. Dokumentacja oprogramowania dedykowanego powinna zawierać co najmniej specyfikację, dokumentację kodu i skomentowany kod źródłowy. Jeśli jednak poważnie myślimy o rozwijaniu w przyszłości naszego oprogramowania dedykowanego, warto poprosić o stworzenie odpowiednich repozytoriów. Poza dostarczonymi dokumentami, ważna jest także ich jakość. Kryteriami oceny jakości dokumentacji IT są:

 • zrozumiała, logiczna struktura
 • kompletność dokumentu
 • spójność i niesprzeczność dokumentu

Utrzymanie oprogramowania dedykowanego

Kolejnym ważnym aspektem jest gwarancja oraz support techniczny po wdrożeniu oprogramowania dedykowanego ( Service Level Agreement, SLA ) Najczęściej jest to odrębny element umowy z software housem. Warto poświęcić mu uwagę i doprecyzować o konkretne informacje, takie jak: długość gwarancji, określenie typów błędów i awarii oraz czasu reakcji na nie, czas wsparcia technicznego. W SLA warto także wyszczególnić warunki utrzymania i ewentualnego rozwijania systemu dedykowanego.

Wybór software house do stworzenia oprogramowania dedykowanego

Czynnikiem który często decyduje o wybraniu danego software house do stworzenia oprogramowania dedykowanego może być doświadczenie w podobnej branży. Jest to dobry pomysł ponieważ taki software house, bazując na wcześniejszych doświadczeniach, będzie pełnił funkcję doradczą. Dodatkowo możemy przypuszczać, że wycena oprogramowania dedykowanego będzie przygotowana z dużą precyzją (nawet jeśli będą to widełki, co jest typowe dla zwinnego programowania). W przypadku rozliczania się za roboczogodziny, wybranie doświadczonych programistów może wpłynąć na niższe koszty wytworzenia oprogramowania dedykowanego oraz, co najważniejsze: na jego stabilność i niezawodność.

W naszym zespole programistów posiadamy osoby z 12-letnim doświadczeniem komercyjnym w projektowaniu systemów dedykowanych.

Jak zlecić napisanie systemu dedykowanego?

Wszystko zaczyna się od briefu.
Jednak aby go dobrze napisać, powinieneś zastanowić się nad kilkoma aspektami:

 • jakie procesy w Twoim przedsiębiorstwie można zautomatyzować lub uprościć?
 • jakie to powinno przynieść oczekiwane rezultaty? Jakie są Twoje cele biznesowe? ( oszczędność czasu, mniej błędów ludzkich, niższe koszty prowadzenia działalności operacyjnej itp. )
 • kto będzie korzystał z systemu dedykowanego i jakie są potrzeby tych osób, co jest dla nich ważne? (np. Twoi pracownicy nie chcą wprowadzać do systemu dwa razy tych samych danych, dlatego już na etapie planowania warto pomyśleć z jakimi rozwiązaniami które już funkcjonują w przedsiębiorstwie, powinien być zintegrowany nasz nowy system dedykowany)
 • flow pracy osób dla których będzie przeznaczony system (jakie czynności i kiedy wykonują?)

Po przeprowadzeniu takiej wewnętrznej analizy, warto rozpisać wszystkie funkcjonalności jakie powinno posiadać nasze idealne oprogramowanie dedykowane.

Analiza potrzeb

Zlecając napisanie dedykowanego oprogramowania, musisz się liczyć z tym, że będziesz brał aktywny udział w jego tworzeniu. Każdy dobry software house będzie chciał wpierw poznać Twoje potrzeby, sposób funkcjonowania przedsiębiorstwa, flow procesów. Twoje zaangażowanie w ten proces będzie miało kluczowe znaczenie przy powstawaniu systemu dedykowanego.

Koszt systemu dedykowanego

Na koszt oprogramowania dedykowanego wpływa:

 1. Jego funkcjonalności i poziom skomplikowania
 2. Integracje
 3. Poziom zabezpieczeń i odpowiedzialność software house (np. w przypadku systemów narażonych na ataki hakerskie)

Jakie są rodzaje oprogramowań dedykowanych?

Systemy CRM – Customer Relationship Management

Jest to system który pozwala na optymalizację, automatyzację i podniesienie jakości obsługi klienta w przedsiębiorstwach. Umożliwia budowanie trwałych relacji biznesowych.
Przykładem wykorzystania tego typu oprogramowania dedykowanego mogą być działy sprzedaży, marketingu, obsługi klienta, ale też np. e-commerce – czyli wszystkie te obszary które wymagają sprawnego reagowania na potrzeby klientów.

Przykładem dedykowanego systemu CRM który stworzyliśmy może być np. system zarządzania reklamacjami i naprawami

Systemy CMS – Content Management System

Systemy CMS umożliwiają łatwym zarządzaniem treścią na stronach. Dzięki nim, nawet osoby bez znajomości języków programowania, są w stanie samodzielnie umieścić na swojej stronie treści.
Ważnym elementem wielu systemów CMS jest edytor WSWYIG

Przykładem gotowych CMSów będą np. systemy blogowe.
Inne przykłady to bardzo popularny WordPress, Jomla, Durpal
czy mniej popularne, ale także warte rozważenia: October CMS czy Grav CMS.

Systemy ERP – Enterprise Resource Planning

Pozwala na efektywne planowanie i zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa. Systemy klasy ERP są niezwykle uniwersalne, ponieważ pozwalają na usprawnienie procesów finansowych, związanych z logistyką, ciągłością dostaw, procesów HR itp.
Ich ważną cechą jest modułowość, co zapewnia kompleksowe podejście do procesów w przedsiębiorstwie.

Systemy BPM – Business Process Management

Systemy wspomagające zarządzanie i kontrolę procesów biznesowych w przedsiębiorstwie.

Umożliwiają one zbieranie danych o procesach (np. za pomocą systemów monitoringu czasu pracy) co z kolei umożliwia mapowanie, analizowanie i optymalizowanie procesów oraz układanie najbardziej optymalnej ścieżki zadań.

Pozwala to na oszczędność czasu i przyczynia się do poprawy funkcjonowania firmy.

Systemy MRP – Material Requirements Planning

Systemy planowania zapotrzebowania materiałowego znajdują zastosowanie w firmach produkcyjnych.

Systemy CMMS – Computerised Maintenance Management Systems

Systemy SCM – Supply Chain Management

Systemy WMS – Warehouse Management System

Systemy DMS – Document Management System

Systemy RCP – Rejestracji Czasu Pracy

Systemy SRM – Supplier Relationship Management

Share this post

You may also like

Kategorie
najnowsze wpisy